Урок № 1.
Тема: Подільність натуральних чисел. Дільники натурального числа.
Мета уроку: ознайомити учнів з будовою підручника “ Математика. 6 клас”; виробити поняття про подільність натуральних чисел, дільники натурального числа, закріпити матеріал при розв’язуванні вправ; виховувати бережне ставлення до підручника та
інтерес до вивчення теми.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: історична довідка, фото Піфогора, ПК.
ХІД УРОКУ
І.. Організація класу.
ІІ. Вступна бесіда вчителя про вивчення математики в 6 класі, ознайомлення
учнів з будовою підручника” Математика. 6 клас” під редакцією А.Г.Мерзляк, В.
Б. Полонський, М.С. Якір
ІІІ. Мотивація навчальної
діяльності :
Сьогодні ми розпочинаємо вивчення теми, яка дає
відповідь на запитання: “ Що називають дільником деякого числа?”
Тема уроку записана на дошці. Мету уроку повідомляє
учитель та інформує учнів про те, чим вони будуть займатися на уроці.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
а) Пояснення учителя:( на екрані проектується
портрет Піфагора )
Вчитель. Про числа вперше почав говорити
грецький вчений Піфагор, що
народився на острові Самос у VІ. ст до н.е. Піфагор багато зробив
не як учений, а як переможець Олімпійських ігор по кулачному бою. Спочатку він
зайнявся музикою. Йому вдалося встановити зв”язок між довжиною струни музичного
інструменту і створюваним ним звуком. І тоді Піфагор вирішив, що не тільки закони
музики, а й усе на світі можна виразити з допомогою чисел. “ Числа правлять
світом!”- говорив він. То ж давайте розглянемо задачу: “Маємо 18 цукерок.
Потрібно розділити їх порівну між 3; 4; 6; 9 дітьми. Чи завжди це можна
зробити?”
«Мозковий штурм»
Учні по черзі пояснюють як слід розв'язати задачу.
Запитання до класу:
Як би ви назвали ті числа,
на які націло поділилося число 18 ?
Завдання: Придумайте правило: Яке
число називається дільником даного числа?
б) робота з
підручником: учні знаходять у підручнику правило, с. 6 і вивчають його. Потім самостійно опрацьовують
рубрику підручника “ Задача від Мудрої Сови”.
V.Закріплення вивченого матеріалу.
А) розв”язування усних вправ № 1; № 2, № з підручника.
Б) письмове виконання завдань: №6, № 9, №10, №11, №13, №17, №21.
Вчитель: Питання про дільники ще свого часу розглядав
Піфагор. Всі дільники числа він додавав, і якщо ця сума була меншою за число,
то число оголошувалося недостатнім, а якщо більша, то надлишковим. І тільки в
тому разі, коли сума дорівнювала числові, то його вважали досконалим. Два числа
вважались дружніми, якщо кожне з них дорівнювало сумі дільників другого числа.
Зараз відомо два двадцятип”ятицифрових дружніх числа.
VІ. Підсумки уроку.
Технологія «Мікрофон» Учні визначають, чи досягнуто
мети уроку. Учитель оцінює роботу учнів на уроці.
VІІ. Домашнє завдання: Вивчити
п.1, розв’язати № 8, №18.